Technologiczny „boom” związany z pandemią

W tym roku nastąpił szybki postęp technologiczny, który zakłada poprawę stanu środowiska naturalnego i wymaga ponownego przemyślenia modelu gospodarczego Polski.

Rok 2020 pozostawił po sobie trzy postępy mające istotne konsekwencje dla środowiska: zarządzanie koronaawirusem, postęp w transformacji energetycznej oraz pozycję Chin jako światowego lidera w procesie dekarbonizacji gospodarki i dyplomacji dotyczącej zmian klimatycznych.

Te trzy procesy odzwierciedlają konsekwencje szybkiego postępu technologicznego, obiecują dobrą przyszłość w dziedzinie ochrony środowiska i budzą obawy zwolenników liberalnej demokracji.

Bateria do telefonów oparte o grafenie

Pandemia przyszła jako niespodzianka. Cenny czas został stracony ze względu na brak wiedzy władz, trudności w przekazywaniu wiedzy naukowej oraz masowe rozprzestrzenianie się strachu. Społeczeństwo i państwo powoli uczyły się radzić sobie z wirusem, a następnie niektórzy przywódcy wykorzystali tę sytuację, aby pośpiesznie i z dala od uwagi publicznej wprowadzić przepisy.

Podczas pandemii szeroko dyskutowano o wpływie różnych podejść do COVID-19. W niektórych przypadkach rozwiązania okazały się gorsze od choroby, ale na szczęście najbardziej pesymistyczne przewidywania nie zostały spełnione. Ale głównym dziedzictwem jest cyfrowa transformacja, która skompresowała pięć lat stopniowego postępu w dziewięć miesięcy pandemii. Od teraz wiele działań gospodarczych, edukacyjnych i społecznych będzie kontynuowało proces wirtualizacji. Przedsiębiorcy, którzy właściwie zinterpretują ten proces i znajdą rozwiązania, skorzystają z tej sytuacji. Jednocześnie tradycyjne instytucje będą musiały dostosować swoje modele biznesowe, inwestować w ludzkie talenty i chronić swoich pracowników, aby uniknąć rosnącego ubóstwa i nierówności.