Amerykańscy naukowcy opracowali technologię, która może naładować baterię w 5 sekund. Pozwala ona na osiągnięcie prędkości ładowania od 100 do 1000 razy większej niż w przypadku tradycyjnej baterii. Materiałem, który umożliwia tę innowację jest grafen
Baterie smartfonów to duży problem, nie ma co do tego wątpliwości. Podczas gdy procesory, układy graficzne, aparaty fotograficzne i inne podzespoły uległy znacznej poprawie, wydajność baterii pozostała na niezmienionym poziomie.
Jednak ta wada może wkrótce się skończyć.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) opracowała pionierską technologię tworzenia baterii do telefonów komórkowych, które można naładować w zaledwie 5 sekund. Nowy akumulator, który może być również stosowany w pojazdach elektrycznych, znany jest jako mikroskalowy superkondensator na bazie grafenu. Bateria wykonana jest z warstwy o grubości jednego atomu węgla, jest łatwa w produkcji i może być ładowana od 100 do 1000 razy szybciej niż obecne baterie litowo-jonowe.
Do opracowania tej nowej technologii naukowcy wykorzystali dwuwymiarowy arkusz węgla, znany jako grafen, który w trzecim wymiarze (wysokości) ma grubość pojedynczego atomu. Oprócz swojej ekstremalnej cienkości, grafen jest bardzo lekkim materiałem, ponieważ arkusz 1 metr kwadratowy, waży tylko 0,77 miligramów, więc może zmniejszyć rozmiar i wagę przyszłych smartfonów.
Choć może się to wydawać niewiarygodne, ta nowa technologia została wyprodukowana w praktycznie domowy sposób: dzięki nagrywarce DVD. Można by je nawet produkować samemu, gdybyśmy potrzebowali ich do własnych celów. „Proces jest prosty, opłacalny i można go wykonać w domu. Wszystko czego potrzebujesz to nagrywarka DVD i zdyspergowany w wodzie tlenek grafitu, który jest dostępny w handlu po umiarkowanych kosztach” – mówią twórcy, którzy już szukają producentów zainteresowanych ich wynalazkiem.