Incydenty związane z ładowarkami do smartfonów regularnie trafiają na pierwsze strony mediów społecznościowych. Są one pozostawione podłączone do prądu przez wiele dni bez nadzoru i czasami powodują pożary domów. Jak ładowarka może wzniecić pożar? Jakie są przyczyny pożarów ładowarek? Czy to naprawdę możliwe, że ładowarka podłączona do prądu może się zapalić? W tym artykule odpowiem na wszystkie te pytania.
Czy ładowarka do smartfona naprawdę może się zapalić?
W normalnym użytkowaniu, jeśli ładowarka jest dobrej jakości i nadaje się do smartfonów, odpowiedź brzmi: nie. W niektórych przypadkach jednak ładowarka może się zapalić. Potwierdzeniem naszej tezy jest pożar spowodowany ładowarką w Tychach. Dzieje się tak głównie w przypadku podrobionych ładowarek, odnotowano przypadki pożarów. Jest to związane z różnymi przyczynami prowadzącymi do zwarcia.
Przyczyny pożarów spowodowanych przez ładowarki
Pierwsza przyczyna
Może być związana z kablem USB łączącym ładowarkę z telefonem. Jeśli jest on zbyt wygięty, jego wewnętrzne przewodniki mogą ulec zwarciu. Ładowarka jednak wciąż stara się zapewnić napięcie 6 V niezbędne do ładowania. Ale zwarcie powoduje przegrzanie transformatora i w ten sposób wybucha pożar
Druga przyczyna
Słabej jakości ładowarka może również przegrzać się i wywołać pożar. Obwód transformatora wydziela ciepło podczas konwersji prądu zmiennego na prąd stały. Ciepło może powoli narastać i powodować zapalenie tkanin lub drewna. Dlatego najbezpieczniej jest ładować telefon na chłodnych powierzchniach i z dala od łatwopalnych przedmiotów. Aby chronić siebie i swoje urządzenie, unikaj podrobionych ładowarek, ładowarek do różnych urządzeń, nawet jeśli wydają się być kompatybilne, i upewnij się, że kable USB lub Lightning są w dobrym stanie.
Dlaczego należy odłączać ładowarkę od zasilania?
Ładowarkę należy zawsze odłączać od zasilania z dwóch powodów:
Pierwszym z nich jest rachunek za energię. Gdy pozostawiasz ładowarki podłączone do prądu, energia elektryczna jest zużywana nawet wtedy, gdy ładowarka nie jest używana. Nie tylko marnujesz energię, ale także płacisz za prąd, którego tak naprawdę nie używasz.
Drugi powód wynika z pierwszego. Ponieważ energia „zasysana” przez ładowarkę nie jest wykorzystywana, powoduje ona nagrzewanie się urządzenia, co może być przyczyną pożaru. Dlatego zaleca się odłączenie wszystkich ładowarek, jeśli urządzenie nie jest ładowane, lub wychodzisz z domu.